Tagasi Karu Matkaklubi pealehele

Ekspeditsioon Mardi Himali tippu Nepaalis

Läheme teineteise kannul, seisatades igal sammul. Nõjatudes kirkadele, püüame hingeldamisest jagu saada ja rahustada südant, mis taob kui meeletu. Nüüd tajume, et oleme peaaegu päral. Ükski takistus ei saa meid peatada. Pole tarvis vaadata teineteise otsa, kumbki leiaks teise pilgus vaid kindlat otsustavust. Väike pööre vasakule, veel mõned sammud ... Tipmine hari läheneb vähehaaval. Mõned kaljunukid, millest tuleb mööda minna. Veame end üles, nagu jaksame. Kas tõesti? ... Jah! Raevukas tuul tuhiseb meie peale. Oleme... Annapurnal. 8075 meetrit.
Maurize Herzog. Annapurna.

Annapurna oli esimene kaheksatuhandene, millele inimene tõusis. Mardi himali tipp asub sellest vaid paarkümmend kilomeetit eemal.

Päikesetõus Himaalajas

Annapurna lõunatipp (7219 m) 6:30 hommikul

Annapurna ahelik, Kesk-Himaalaja, Nepaali kuningriik. Kell 6:30 hommikul.
Tõusva hommikupäikese esimesed kiired valgustavad Annapurna lõunatippu (7219 m).


Maccapuchhare 15 nov 2002 06 30 Poon Hillilt

Kell sai 6:40, vaade eelmise pildiga võrreldes 15 kraadi põhja poole. Hommikupäikese kiired on jõudnud Himaalaja Matternhorni, Machhapuchhre (6998 m) lääneküljele. See on Nepaali Kuningriigi püha mägi, mille otsas pole inimene kunagi käinud. Nimi Machhapuchhre tähendab "kalasaba" ja on tulnud sellest, et õigelt poolt vaadates meenutab tema tipp kala saba. Mardi Himal jääb pildil Machhapuchhre -st paremale poole.

Sa võid olla esimene, kes naudib sarnaseid vaateid Mardi Himali tipust, kui osaled teadolevalt esimesel Eesti tõusul Mardi tippu.

Asukoht

See ainulaadne ekspeditsioon viib Kesk-Himaalajasse. Seal asuvad maailma 12 -st kõrgeimast tipust viis, millest enamikku on võimalik tipputõusul näha.

Mitme maa ja mere taga, Nepaali Kuningriigis, 20 kilomeetrit Pokhara linnast põhja poole asub Annapurna ahelik. Selle lõunapoolseima mäe nimi on Mardi Himal. See on madalaim ja kõige vähem ronitud Nepaali lubatud tippudest. Tema kõrgus on erinevate allikate järgi 5555, 5587 või 5588 m.

Mardi Himali vahetus läheduses asub Himaalaja Matternhorn, Maccapuchhare (6998 m). Tõus viib läbi subtroopika, riisipõldude, bambusmetsade, kuusemetsade, moreeni Mardi tippu, igavese lume riiki.

Tipp

Mardi Himali tipp

See on Mardi Himali tipp lõuna poolt vaadatud. Näha on kolm ribi, mis tõusevad kaljudest tipuharjale. Parempoolseim, lõunaribi, tõuseb lõunast otse tippu, vasakpoolseim edelaribi tõuseb edelast. Tipu tee läheb lõunaribi paremalt poolt mööda lumenõlvu.

Esmakordselt tõusis Mardi tippu Jimmy Roberts 1961 a. koos kahe šerpaga seda teed mööda. Arvatakse, et mööda edelaribi on samuti võimalik tippu tõusta, kuid selle kohta puuduvad andmed.

Ribid on omavahel eraldatud rippliustikega. Arvatakse, et lõunapoolseimast liustikust on üles ronitud, kuid täpsemad andmed jällegi puuduvad.
Paremas ääres on näha pilvedega kaetud Maccapuchhare. Mardi Himali idakülg on eraldatud Maccapuchharest sadulaga (5200 m). Tee sadulale viib üle jäise amfiteatri, mis kõrgub pildil pilvedega varjatud platoo ümber. Jimmy nimetas seda "teiseks amfiteatriks", kuna see sarnaneb Annapurna aheliku keskel oleva platooga.

Mardist lõuna pool, pildist eespool olevaid orge ja mägesid külastavad vähesed. Nad on sügavad ning täis kasvanud bambusest ja rododendronitest. Metsast ülevalpool pakuvad alpiaasad head rohtu ja varjupaika puutumatule loodusele. Siin jääb uurimisvõimalusi otsivale hingele ..

Ekspeditsiooni plaan

Esimene päev. Katmandust Pokharasse

Saabumine Katmadusse. Sõit bussiga Pokharasse (900m, 6-9 tundi ).

Pokhara on Nepaali suuruselt teine linn. Ta asub Phewi Tali järve ääres (pildil). Pokharast avaneb esimene vaade Mardi Himalile. Järve ääres saab paaris kohas üürida paate, koos sõudjaga või ilma. Samuti on võimalik sõita paadiga järves paiknevale saarele, kus paikneb pühakoda. Tore on järve linnale vastupool asuvalt kaldalt nautida päiksetõusu või loojangut Annapurna aheliku kohal.

Pildi keskel paistab tuttav Maccapuchare ja selle ees meie sihtkoht, Mardi Himal.

Teine päev. Pokharast Mardi Puli külasse (1050 m)

Tõus 150 m.
Aeg 3 tundi

Tee läheb läbi Pokhara põhja poole Shiningu haigla juurest. Seda mööda liiguvad hobueeslite karavanid, mis käivad kuni kauge Mustangi kuningriigini Tiibeti piiril välja ja autod, mis viivad turistide horde Annapurna radade algusesse (60000 turisti aastas käib Annapurna piirkonnas, seal elab 120000 inimest).

Tee algab Hyenja külasse viiva haruga. Peale Tiibeti põgenikelaagrit hargneb tee kaheks. Lähme mööda parempoolset haru, mis viib põhja poole riisipõldude vahelt ja siis mööda Seti Koha läänekallast. Rada ületab jõe peale Seti ja Mardi Khola ühinemist väikse silla abil ja jõuab Mardi Puli külasse. Laagrikoht on jõe läänekaldal kohe sillast ülevalpool.

Mardi Pul tähendab tõlkes silda. Küla asub Mardi ja Seti jõe ristumiskohal. Pildil on näha küla ja Seti jõgi.

Kolmas päev. Mardi Pulist Odane künkale (2510 m).

Tõus 1500 m

Lõuna on Ribani külas (1676 m), kuna ülevalpool pole vett. Seal elab Gurungi rahvusgrupp, kelle usk on segu hinduismist ja budismist.

Peale Ribanit, chautaraad muutub rada järsuks, kuna läheb ülesmäge ja hargneb kaheks. Valime parempoolse haru, mis möödub mõnest lehmalaudast. Peale seda muutub rada veelgi järsemaks. Ronime läbi bambusmetsa suure halli kaljuplaadi poole. Rada kaldub ringi vasakule poole rododendronitega kaetud mäeribile.

Edasi läheb rada üle väikse lagendiku, Lalghar Kharka ja jätkub väikese rajakesena järgmise lagendikuni, mis tähistab ribi kõrgemat kohta. See ongi Odane küngas. Seal on hea laagrikoht ja vesi.

Neljas päev. Odane künkalt Kumai aasale (3049 m)

Tõus 540 m.
Käiguaeg: 7 tundi

Rada läheb piki mäeharja, kuid paljud hargnemised võivad eksitada kõrvale. Otse ees on näha Machhapuchhare. Lääne pool on Annapurna I (8078m), mis kõrgub eespool asuva Annapurna lõunatipu ja Hiunculi (6336 m) kohal. Hiunchuli on nagu Annapurna pühamusse kulgeva raja läänepoolne kindlustorn.

Ida pool on näha Annapurna II graniitmassiv (7937 m), Annapurna IV (7525 m) ja Lamjung Himal (6986 m) nagu suur magav elevant.

Veel rohkem ida pool, teispool Marsyangdi jõge on kolm hiiglast: Manaslu (8156 m), Tipp 29 (7835 m) ja Himalchuli (7540 m).

Eemalt paistab ka Daulagiri (8167 m) tipulumi. Kolm maailma kõrgeimate hulka kuuluvad mäge on selle retke jooksul nähtavad.
Sellel päeval pole eriti vett kusagil võtta, seega peavad veepudelid olema täis ning neid peab täitma, kus vähegi võimalik.

Lõpuks viib lühike järsk tõus metsast välja ilusale laagriplatsile alpiaasa keskel. See ongi Kumai.

Viies päev. Kumai aasalt Korchoni karjamaale (3568 m)

Tõus 520 m.

Ronimine jätkub ikka järsult piki ribi harja kuni karjamaani, mida kutsutakse Korchoniks. Suhteliselt lühike, kuid järsk päev.

Pildil vaade Mardi Himalile Korchoni laagriplatsilt. Mardi Himal on üleval vasakul pool. Tema kõrval on Maccapuchhare.

Annapurna lõunatipp ja Annapurna I (8091 m) Korchoni laagriplatsilt.

Kuues päev. Korchonist baaslaagrisse (4100 m)

Tõus 550 m.

Rada läheb üle eesoleva pikiribi harja teisele poole varjatud platoole, mis on allpool Mardi Himali lõunanõlva ja Machhupuchhare edelaribi. See on nn. "teine pühamu".

Seitsmes päev. Puhkepäev aklimatiseerumiseks ja puhkuseks.

Kaheksas päev. Baaslaagrist tipulaagrisse (4650 m).

Tõus 550 m.

Baaslaagrist on järsk tõus Mardi idakülje ja Machhapuchare ühendava ribi vahekoha sadula poole. Ronimine ise on tehniliselt kerge. Raskusi valmistab tee leidmine ja pingutus.

Üheksas päev. Tipulaagrist tippu (5555 m) ja tagasi baaslaagrisse (4100 m).

Tõus 900 m.
Laskumine 1455 m.

Tipulaagrist ronime lumekuluaarini (4950 m), mis viib sadulale. Kuluaaris on järsk 45 kraadise kaldega osa, tõenäoliselt tuleb kassid alla panna. Kuluaari läbimine 4 tundi. Sadula peal on tugev tuul.

Sadulalt viib mõnus lumenõlv tipule (1 tund).

Raskusi võib olla kuluaari läbimisel. Kui on sadanud värske lumi, siis lõuna paiku võib tekkida laviini oht.

Kümnes päev. Baaslaagrist Kumai aasale (3049 m)

Laskumine: 1050 m

Tagasi alguses sama teed pidi.

Üheteistkümnes päev. Kumai aasalt Ghachoki külasse (1067 m)

Laskumine: 2000 m
Käiguaeg: 8 tundi

Peaaegu kuni Odane künkani on laskumine sama teed mööda. Just enne küngast läheb väike raha vasakule ribist alla, laskudes järsult rohusele maapinnale ja heale lõunakohale Hile's. Edasi laskub rada veelgi järsemalt jõuka karjakasvatajate külani nimega Ghachok.

See on raske päev põlvedele.

Annapurna IV (7525 m), Annapurna II (7937 m) ja Lamjung Himal (6986 m) pilves ilmaga.

Kaheteiskümnes päev. Ghachokist Pokharasse (900 m)

Aeg: 5 tundi (või 1.5 päeva Cyanglungi põikamisel)

Otsetee on minna üle Seti idakaldale ning siis mööda rada lõunasse.

Kui aega üle, võib pikendada retke päeva võrra, minnes mööda jõe läänekallast kõrgel jõe kohal ülesvoolu. Mõne tunni pärast jõuame väikse Diprangi sillani. Selle juures on kuumaveeallikad, kus saab jalgu leotada. Võib ületada jõe ja ronida Changlungi künkale, kus on toredad vaated Annapurna ahelikule ja head laagrikohad. Sealt on 5 tunni tee Pokharasse mööda Seti idakallast.

Kui aega on veelgi üle, võib teel Pokharasse külastada ka hindude pühapaika, Mahendra koobast.

Kolmeteistkümnes päev. Pokharast bussiga Katmandusse (6 - 9 tundi)

Neljateistkümnes päev. Koju.

Tutvumine Katmandu linnaga. Lend Katmandust Tallinnasse ( 8 +2 tundi).

Aklimatsisatsaioonikaart

mardi himali aklimatisatsioonikaart.gif 2553 bytes

Kestvus: 10 tööpäeva, 6 puhkepäeva, kokku 16 päeva.

Oktoobri keskpaik on ideaalne aeg Nepaalis matkamiseks. Kuum suvi koos mussoonvihmadega on lõppenud, talvine lumi pole veel saabunud. Ilmad on enamasti selged. Siiski võib üleval esineda lumesadu. Temperatuur öösel langeb miinuskraadidesse, vesi jäätub.

Teine võimalus oleks minna sinna jõulude-aastavahetuse ajal. Sellisel juhul võib juhtuda, et kaduma läheb vaid 5 tööpäeva. Siis on aga talv saabunud: temperatuurid on madalad, üleval võib olla lumekiht, mis raskendab tippu tõusu, ilm võib olla pilves, esineda lumesadu.

Kolmas võimalus on minna märtsis-aprillis, peale lume sulamist. See on ilus aeg, kus kõik õitseb.

Variandid

Muud variandid,, mis mahuvad kahe nädala piiridesse.

  1. Langtangi rajoonis teha kahenädalane matk, minnes üle Ganja La kuru ( 5122 m). Sellisel juhul pole toitu ja telke vaja kaasa võtta.
  2. Minna Annapurna baaslaagrisse ja pühamusse (4109 m). Sellisel juhul pole vaja toitu ja telke kaasa võtta, kuna teepeal on võõrastemajad olemas.
  3. Minna mööda Mardi jõe orgu Mardi tipu alla 5000 m peale.

Allikad

Kirjelduse koostamisel on kasutatud Annapurna matka materjale, internetist saadud infot ning Bill O'Connori raamatut "The Trekking Peaks of Nepal".

Tagasi Karu Matkaklubi pealehele